Nordic Toolbox filmu programmas

24.05. ĢIT

18.00 NORDIC TOOLBOX: īsfilmu programma I Somu īsfilmas 105’

20.00 NORDIC TOOLBOX: īsfilmu programma II Ziemeļvalstu īsfilmas 100’

25.05. trešdiena

16.00 NORDIC TOOLBOX: īsfilmu programma III Norvēģu īsfilmas 96’

18.00 NORDIC TOOLBOX: īsfilmu programma IV MUU videomākslas skate 45’

Simpozija apmeklētājiem ieeja Ziemeļvalstu filmu skatēs – bez maksas!

 

24.05. ĢIT
18.00 - īsfilmu programma I Somu īsfilmas 105’
Svaigākās, ekscentriskākās, un festivālos apbalvotākās īsfilmas no Somijas.

 110314P_Wien_Kielitiettyni.jpgThe_llustrated_City.jpgThe_Death_of_an_Insect.jpg


The Death of an Insect (Erään hyönteisen tuho), Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen  2010, animācija/dokumentāla/eksperimentāla, 7’
Nedzīvā pilsētas ainavā, kur, šķiet, pat laiks pārtraucis savu gauso ritējumu, tiek uzsākts traks balets un tikko izšķīlušais tauriņš ir lemts nāvei. Šis traģiskais stāsts veidots, izmantojot bēniņos, nojumēs, logu starpās un zirnekļu tīklos aizmirstus beigtus kukaiņus. Filmā apvienotas vairākās animācijas tehnikas no klasiskā stop-motion līdz 3D modeļiem.

The Illustrated City, Jan Andersson, FI, 2010, animācija, 5’
Sienas stāsts. Filma sākotnēji veidota kā video instalācija animācijas izstādei. Tā rāda grafiti zīmējumu izraibinātu sienu, kas tiek pārkrāsota. Atkal un atkal. Cīņa pret ielu mākslu ir nepielūdzama un teju neiespējama.

How to Pick Berries (Miten Marjoja Poimitaan), Elina Talvensaari, FI, 2010, dokumentāla, 19’

No tālienes Ziemeļsomijas dūksnainājos ierodas cilvēki. Vietējie kļūst nemierīgi – briest pārmaiņas, tiek atklātas slepenās vietas. „How to Pick Berries” ir pētījums par somu uztveri un pasaules ekonomikas absurdu.

Sweet Mov(i)e, Jan  Ijäs, FI, 2010, eksperimentāla, 4’

Pretējā dzimuma iespaidošanai paralēlos ekrānos veiktas kustības.

The Patient (Potilas), Misko Iho, FI, spēlfilma, 17’
Pēc satikšanās ar kādu neparastu pacientu apsarga dzīvē notiek negaidīts pavērsiens.


Rubens of the North (Siuruan Rubens), Erkki Määttänen, FI, 2010, dokumentāla, 29’

Kari iedvesmu savai videomākslai smēlies no Siurua ciemata purviem, vietējām mājsaimniecēm un viņu zeķēm ar vīli. Godalgotais kokgriezējs tagad rāda savu mākslu YouTube mājas lapā. Ik dienas viņš internetā ievieto jaunu video, sasniedzot desmit miljonu skatītāju auditoriju un desmitiem fanu klubu visā pasaulē. Nereti filmas uzņemšanai Kari riskē pat ar savu dzīvību, plosoties purva dūksnājā ar modeļiem, kas paša rokām tapuši par filmu studiju pārvērstajā miteklī.

The Tongueling (Kielitiettyni), Elli Vuorinen, FI, 2010, animation, 4'

 Īsa pamācība laizītpriekā.

A Place to Stay, Jesse Jokela, FI, 2010, spēlfilma, 20’
Pētniece no citas cilvēku apdzīvotas planētas avarē un nokļūst uz Zemes. No negadījuma vietas mežā ievainotajai sievietei nekavējoties jānosūta trauksmes signāls, bet viņa noģībst un atmostas kāda vietējā vīrieša mājās.


20.00 - īsfilmu programma II Ziemeļvalstu īsfilmas 100’
Zviedru, dāņu, somu, norvēģu jauno autoru darbi šokējošās, šausminošās, melanholiskās un cerīgās noskaņās.

tordandtord.jpgJarmo___Jorma.jpgWood_of_Value24052011_1.jpg

Meat (Skinke), Johan Knattrup Jensen, DE, 2010, spēlfilma, 13’
Psiholoģiska šausmu filma ar grezisirdības elementiem.


Jarmo & Jorma, Koss Carolin Koss, FI, 2011, spēlfilma, 15’
Jarmo un Jorma ir pakļauti viens otram un ik dienas vada kopā savu nožēlojami garlaicīgo dzīvi Österbotten pilsētā – Somijas reģionā, kur nekad nekas nenotiek. Viņi negribīgi cenšas padarīt savu dzīvi aizraujošāku, atrast tai mērķi, bet tas tikai rada arvien vairāk problēmu un bezjēdzības. Izmisīgie saviļņojuma meklējumi visbeidzot liek uz spēles pēdējo, kā dēļ abiem bijis vērts dzīvot – viņu draudzību.

Learner, Jardar Solli, NO, 2010, spēlfilma, 11’
19 gadus vecais Frederiks kopā ar savu iereibušo māti un mazo brāli brauc pa kalnu ceļu. Mašīnā valda auksts klusums un Frederiks cenšas uzlabot noskaņu, sarunājoties ar aizmugurē sēdošo brāli. Māte ir neomā un sāk Frederiku aizskart. Izceļas strīds un Frederiks izdara strauju manevru, izlejot uz viņas drēbēm sarkanvīnu. Māte liek apturēt mašīnu pie upes, un tiklīdz viņa izkāpj, Federikam rodas iespēja aizbēgt.

Repressed (Förträngd), Jimmy Olsson, SE, 2010, spēlfilma, 15’
Kristofers brauc nakts autobusā kopā ar savu draudzeni un vēl kādu pāri. Kad iereibušie ceļabiedri sāk uzvesties neadekvāti, tiek atklāts kas tāds, ko Kristofers iepriekš bija centies apvaldīt.

Wood of Value, Bjorn Bratberg NO, 2010, dokumentāla, 16’
„Wood of value” ir dokumentāls vērojums par koku ceļu no Norvēģijas mežiem līdz Londonas metropolei. Ikgadējā Ziemassvētku eglīšu transportēšana pāri Ziemeļjūrai notiek jau 60 gadus, kas aizsākusies kā pateicība Lielbritānijai par palīdzību Otrajā Pasaules karā. Dokumentālā filma ataino šo ceļojumu un cilvēkus, kas pavada kokus tālajā ceļā.

Tord & Tord (Tord och Tord), Niki Lindroth von Bahr, SE, 2010, animācija, 10’
Tords nejaušas pārskatīšanas rezultātā nonāk kaimiņu mājoklī un atklāj, ka Tords dzīvo arī tur. Burvīga animācijas tehnikā veidota postmoderna fabula.

Gravity (Þyngdarafl), Logi Hilmarsson, IS, 2010, fiction, 19'
Virspusēji par draudzību, mīlestību, citplanētiešiem, kokaīnu, un atrašanos ratiņkrēslā. Ne obligāti šādā secībā.

 

26.05. ĢIT
16.00 - īsfilmu programma III Norvēģu īsfilmas 96’
Ziemeļnieku melnā humora kvintesence pēdējo gadu norvēģu īsmetrāžas savdabīgā retrospektīvā.

 croquetmatch.jpgpreselectionjury.jpgroswellenterprises.jpg


Lonely Together (Alene Menn Sammen), Tround Fausa Aurvåg, NO, 2006, spēlfilma, 14'

Kad Tomasu pamet draudzene, viņš notikušajā vaino sevi un kļūst par nožēlas upuri. Tad viņa dzīvē no jauna ienāk mīlestība un liek apjaust, kā viņam visu šo laiku ir pietrūcis.

Eating Out, Pål Sletaune, NO, 1993, spēlfilma, 4'

Melnā komēdija par noplukušā burgeru ēstuvē vientuļi sēdošu vīrieti, kas bauda savus dienišķos ceptos kartupeļus un gaļas bulciņu. Seko neparasti notikumi, kas iztraucē uzkodu bāra gatavošanas priekus un tikko vakariņas uzsākušo viesi.

Spandex Man, Bobbie Peers, NO, 2007, spēlfilma, 14'
35 gadu vecumā Bens vēl aizvien strādā par avīžu zēnu. Gatavojoties salidojumam, viņš ierokas pagātnes notikumos un atrod ko tādu, kas mainīs nākotni.

Merry Christmas (God jul), Eva Sørhaug, NO, 2002, spēlfilma, 2'
Pilsētā ierodas Santa Klauss…

Roswell Enterprises, Janic F. Heen, NO, 2006, spēlfilma, 10'
Kristians (25) un Viliams (24) ieguvuši augstāko izglītību elitārās ekonomikas augstskolās. Viņi abi kandidē uz prestižu amatu slavenā finanšu uzņēmumā Roswell Enterprises. Nejauši abi pretendenti pirms fināla pārrunām satiekas vīriešu tualetē, un šī darba intervija kļūst par sliktāko viņu dzīvē.

Sniffer, Bobbie Peers, NO, 2006, spēlfilma, 9'
Sabiedrībā, kur ikvienam ir iespējams lidot, iedzīvotāji notur sevi uz zemes ar īpašu „gravitācijas zābaku” palīdzību. Ilgojoties pēc saules gaismas un atvērtām debesīm, sabiedrības locekļi nododas ikdienas rutīnai bez īpašām cerībām par personīgām baudām. Kādu dienu kāds vīrietis nolemj, ka ir gana spējīgs izaicināt pastāvošo kārtību. Viņš pamet darbu, atraisa zābakšņores un burtiski paceļas gaisā.

The Cubist (Kubisten), Joachim Roenning, NO, 2007, spēlfilma, 8' 
„The Cubist” ir stāsts par vīrieti, kas ir tik nelokāms, ka viņu piesaista viss, kas ir kvadrāta formā. Kādudien viņš satiek sievieti un saprot, ka mīlestība ir apaļa.

Medium Raw, Morten Hovland, NO, 2005, spēlfilma, 8'
Visdusmēra vīrietis ienāk steiku ēstuvē. Negribot viņš noļūst šefpavāra un viesmīles greizsirdības scēnas krustugunīs. Tā vairs nav tikai gaļa, kas deg...

Pre-selection Jury, Rune & Erik Eriksson, NO, 2006, animācija, 6'
Filma stāsta par režisora pirmo reakciju un viedokli par priekšatlases žūriju, kad Tanjetsilma garadarbs netiek izraudzīts dalībai festivālā.


The Croquet Match, Bobbie Peers, NO, 2008, spēlfilma, 25'
Evolūcijas procesa sānsoļi radījuši iespēju cilvēkiem satikties ar Neandertāliešiem vienā laikā un telpā. Pandēmiskas slimības rezultātā ir izmirusi visa cilvēce – izņemot vienu cilvēcīgo būtni, kas apciemo savu topošo radu saimi, lai piedalītos ikgadējā kroketa turnīrā.

18.00 - īsfilmu programma IV: MUU videomākslas skate 45’
Somu audiovizuālo mākslinieku apvienības MUU kūrētā videomākslas darbu programma, kas Latvijā tiks demonstrēta vēl pirms pirmizrādes prestižajā PERFORMANSSI 2011 festivālā Tamperē.


PERFORMANSSI 2011 rīko Somijas interdisciplināro mākslinieku apvienība MUU, kas dibināta 1987.gadā ar mērķi pārstāvēt un veicināt jaunu un eksperimentālu mākslas formu attīstību. Šis pasākums ir daļa no oficiālās Turku 2011 Eiropas Galvaspilsētas kultūras programmas, kuras kulminācija – performances mākslas festivāls – notiks Turku no 27. Līdz 29. maijam. Trīs festivāla dienās iekļauti performanču vakari, audio mākslas izstāde, video performances, radošās darbnīcas, kuratoru semināri, lekcijas, publiskās diskusijas, un noslēguma pasākums festivāla klubā. Programmā paredzēta arī Performanssipankki (‘Performance Art Bank’) jaunizveidotās datubāzes prezentācija, kas parāda šī brīža tendences un aktualitātes Somijas performances mākslā. Datubāze būs pieejama gan internetā, performanssi.com, gan arī apkopota festivāla katalogā. 2011. Gada laikā festivāla video performanču programma tiks izrādīta arī citās Eiropas pilsētās, ieskaitot Hamburgu, Helsinkus, Rīgu, Tallinu un Tromso.
PERFORMANSSI 2011 video peroformancēs apvienoti vietējo un starptautiska mēroga mākslinieku darbi, kas atlasīti MUU organizētas publiskās aptaujas rezultātā.